Yapı Denetim Firmaları Nedir ve Fiyatları Ne Kadardır?

Günümüzde zorunlu hale getirilmiş olan yapı denetimi kontrollerin yapılabilmesi için hizmet veren firmalardır. Düzenli şekilde yapılacak olan kontroller için hizmet veren firmalar özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izin alarak bu alanda hizmet vermektedir. Bu nedenle firmalar bu alanda hizmet vermek istediklerinde gerekli çalışmaları yaparak izinleri almaktadır.

Yapı denetçileri tarafından yapılacak olan kontroller oluşabilecek her türlü soruna karşı binalarda can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından etkili olmaktadır. Farklı alanlarda yapılacak olan bina çalışmaları sırasında denetim firmaları tarafından yapılacak olan kontroller bu süreçte herhangi bir sorun olup olmadığının belirlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle düzenli şekilde kontrol edilmesi için firmalar ile anlaşma yapılması gerekir.

Yapı Denetim Firmaları Nasıl Hizmet Veriyor?

Yapılan bütün binalarda gerekli kontrollerin sağlanabilmesi için hizmet veren yapı denetim firmaları talep edilmesi durumunda yapılacak kontroller sayesinde binaların uygun olup olmadığını belirlemektedir. İstanbul’da birçok yapı denetim web sitesi bulunmaktadır ve binaların yapı denetim kanunlarına uygunluğunu oldukça profesyonel bir şekilde hizmet vererek analiz etmektedirler. Özellikle deprem bölgesinde yapılan çalışmalar sırasında yapılacak olan kontroller oluşabilecek her türlü sonra karşı önlem alınmasını sağlamaktadırlar.

Denetçiler tarafından yapılacak kontroller sırasında yönetmeliğe uygun şekilde binaların hazırlanıp hazırlanmadığını kontrol edilmektedir. Düzenli şekilde yapılacak kontroller devam eden binalarla oluşabilecek her türlü eksik veya hatanın belirlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede duruma müdahale edilerek daha düzenli hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Özellikle sıklaştırılan kontroller sayesinde can ve mal güvenliğini sağlanabilmesi için binaların yönetmeliğe uygun şekilde hazırlanması sağlanmaktadır. Denetçiler tarafından yapılan kontroller sonucunda onay verilmesi durumunda kullanıma açılması sağlanmış olunur. Kullanım sırasında özellikle firmaların sorumlulukları devam ettiğinden bu süreçte oluşabilecek her türlü sorun karşısında firma sorumlu tutulmaktadır.

Yapı Denetim Firmalarının Sorumlulukları

Son yıllarda giderek artan yapı denetim kontrolleri binalarda eksik veya hata olup olmadığının kontrol edilmesini sağlamaktadır. Yapılan kontrollerin ardından uygun olması durumunda kullanıma açılan binalarda oluşabilecek her türlü soruna karşı firma sorumlu tutulmaktadır. Özellikle taşıyıcı kolonlarda oluşabilecek her türlü soruna karşı 15 yıl sorumluluğu bulunurken diğer bölümlerde iki yıl sorumluluğu bulunmaktadır.

Giderek sıklaştı olan kontroller sırasında binalardaki sistemin kontrol edilmesi sağlanarak yönetmelikte belirtilen koşullara uygun olup olmadığı belirlenmektedir. Uygun olan binalarda herhangi bir çalışma yapılmadan kullanımı açılmaktadır. Eksik veya hata olması durumunda gerekli düzenlemelerin yapılması sağlanarak can ve mal güvenliğini tehdit edecek herhangi bir unsur olmadığından emin olunmaktadır.

Yapı Denetim Fiyatları

Her firmanın belirlemiş olduğu farklı unsurlar üzerinden yapılan hesaplamalar ile oluşturulan yapı denetim fiyatları değişmektedir. Bu nedenle firma ile yapılacak görüşmeler sayesinde daha detaylı bilgi elde edilebilir. Firmalar tarafından belirlenmiş olan fiyat seçeneklerinin değişmesi her bütçeye uygun fiyatlar üzerinden hizmet alınmasını sağlar. Düzenli şekilde yapılacak olan kontroller sayesinde belirlenmiş olan fiyat seçenekleri üzerinden hizmet alınabilir.

Tercih edeceğiniz firmalar ile yapacağınız görüşmeler sırasında taleplerinizi doğrultusunda hesaplama yapılarak fiyat belirlenmektedir. Bu nedenle özellikle denetim yapılacak olan binaya göre fiyat seçenekleri değişebilir. Denetçiler tarafından yapılan kontroller sonucunda onay verilen binalar kullanımı açılmaktadır. Aksi durumda onay verilmeyen binalarda var olan eksik veya hataların giderilmesi ile yeniden kontrol sağlanmaktadır. Denetleme ile izin verilmesi binanın kullanıma açılmasını sağlar.

Referans

https://www.scribd.com/document/113685234/Bcec3201-What-is-Building-Audit

http://istanbulyapidenetim.net/yapi-denetim-fiyatlari/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *