Arama Motoru Optimizasyonunuzu İyileştirecek Öneriler

İzmir’de birçok kurumsal firma Google arama motoru optimizasyonu yaptırmaktadır ve bununla birlikte SEO hizmeti almaktadırlar. İzmir’de SEO hizmeti veren http://seoizmir.net/ firmasından John Yazgan ile yaptığımız söyleşide bizlere 2018’de arama motoru optimiasyonumuzu iyileştirecek öneriler de bulundu, gelip hep birlikte okuyalım!

Görsel İçerik,  arama motorlarının sonuçları gösteriyor ki, video içerikli indeksler diğerlerinin önüne geçmektedir, Facebook’un açıklamasına göre 2020 yılında video içerikler, en popüler içerikler haline gelecekler, bu moda ya da eğilim çok uzun bir süre değişmeyeceği benzemektedir.

Ses Aramaları, arama motorlarında artık ses odaklı aramalar da yapılabilmektedir, eskiden çok az bir paya sahip olarak görülen bu arama seçeneği günümüze çok daha büyük bir potansiyele ve artan ilgiye sahiptir. Ses tanıma sistemi ile çalışan bu arama örneklemi, sitenizin uyumlu olması durumunda, size arama motorlarında öncelik kazandıracaktır.

A/B Testlerinin Gerekliliği, CRO endüstirisi için son zamanlarda test araçlarının ve yöntemlerinin iyileştirilmesi önemli bir geliştirici etki yarattı. Testlerin farklılaşması ve çeşitlenmesi, sitenizdeki sonuçların daha iyi algılanmasını sağlamakta ve daha iyi sonuçların elde edilmesine olanak sağlamaktadır.  Ayrıca, kullanıcının geri belseme testleri, çeşitli kullanılabilirlik testleri, kullanıcı davranışları testleri ve sonuçları da sitenizin ne gibi eksiklikleri olduğunu göstererek CTR’nızı yükseltmeniz için yapabileceklerinize yönelik iyi ipuçları sağlar.

Web Sitesi Kişiselleştirmesi İçin Büyük Ölçekte Aletler Kullanmak, sitenizdeki içeriklerin kişiye özel olarak değiştirilebilmesi, hem ROI ilerlemesini hem de CTR yükselişini sağlayacaktır. Bu şekildeki web siteleri, kullanıcıyı sitede daha uzun süre tutmakla kalmayıp etkileşim oranını da geri dönüşüm oranını da arttırmaktaıdır, web sitelerinin kişiye özel hale dinamik şekilde getirilebilmesi, çıktığı ilk günden beri büyük bir tartışma konusudur ve ilerleyen günlerde daha da gelişmiş aletlerin ortaya çıkarak dijital pazarlamacılara bu konuda yardımcı olacağı düşünülmektedir.

Büyük ölçüde gerçekleştirilen yeniden tasarlama hataları, pek çok yeniden tasarlama işlemini sitenizdeki CRO pratiğini ve sonuçlarını umursamadan yaptığınızda, sitenizi yeniden tasarlama süreciniz büyük bir başarısızlığa ve yatırımın da israf haline dönüşmesine neden olacaktır. Sitenizdeki yeniden tasarlama sürecinde arama motorlarının isteklerini de, kullanıcının davranışlarına ve tercihlerine göre uyumlamanız gerekmektedir. Bunların en büyük örneklerinden birisi hala hafızalarda yerini koruyan 2014 yılındaki Mark&Spancer yeniden tasarlama sürecidir. İlginç gelebilir ancak bu web sitesini yeniden düzenlemek için 150 Milyon Euro harcayan Mark&Spancer, büyük bir israfla daha da kötü bir web sitesi için para harcamış olmaktadır. Tasarımın değişmesi sonrası %8 oranında dijital kaynaklardan gelen gelir düşüşü ile karşılaştılar.  Bunun sonucunda pek çok insan işini kaybetti ve müşterileri ise tasarımın değişmesi ile siteyi ziyaret etmeyi bırakarak hem ROI hem de CTR düşüşüne neden oldular.  Uygun CTR odaklı yeniden tasarlama işlemlerinde, bu gibi durumlarla karşılaşılmamaktadır, gelirin kaybı ya da azalması düşük risklidir, bu yüzden sitenizdeki değişiklikleri yaparken kullanıcının tercihleri ve tepkileri iyi bir şekilde test edilmeli, çeşitli uzmanların danışmanlığında da değerlendirilmelidir,  böyle durumlarda gelirin azalması yerine artması ile karşılaşacaksınızdır. Bu şekildeki yeniden tasarlama işlemleri, yıllar içerisinde böyle kötü örneklerden ders çıkarılarak sektörde artarak  yerini alacaktır.

İş dünyasında bugün, kendi CTR sonuçlarından memnun olan firmaların oranı sadece %22’dir. Bu konuda büyük bir yatırım açığı hala bulunmakta ve çeşitli girişimciler için de büyük bir iş potansiyeli devam etmektedir. Gerçekte, SEO için CTR tamamlayıcı bir kavram olarak içindeki önemi korumaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *